VARTO Haber Girişi : 20 Mayıs 2024 06:00

Canlarla Buluşma Toplantısının 13.’sü Varto’da!

Canlarla Buluşma Toplantısının 13.’sü Varto’da!
Varto’da ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’ yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’nın 13.’sü Muş’un Varto ilçesinde gerçekleştirdi.

ALPARSLAN DİYARI-  Varto Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştiren ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’nda konuşan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir, "Alevi-Bektaşi toplumun yaşadığı her coğrafyaya giderek, canlarımızla buluşuyoruz. Alevi-Bektaşi toplumuna en doğru ve en güzel şekilde hizmet götürülmesini amaçlıyoruz. Alevi-Bektaşi toplumunun rızalığını esas alarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

 

 

Mehmet Şerif Fırat'ın torunu tarihçi ve araştırmacı Mustafa Fırat ise “Cumhurbaşkanımızın Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını kurması, cesurca atılmış devrim niteliğinde bir adımdır. Alevi toplumunun bir bireyi olarak kendisine şükran borçluyuz. Kendilerine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir daha sonra "Doğu İlleri ve Varto Tarihi" adlı eseriyle tanınan ve 1949'da uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybeden araştırmacı-yazar ve öğretmen olan Mehmet Şerif Fırat'ın Köprücük köyündeki kabrini ziyaret etti. 

 

 

FIRAT’I UNUTMADI

 

Ziyarette konuşan Başkan Özdemir, Mehmet Şerif Fırat’ın Cumhuriyet tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu belirterek, “Atalarından devralmış olduğu geleneği gelecek nesillere güçlü şekilde aktarmış ve milli kimliğimizin sembolü olmuş bayrak bir şahsiyettir. Yıllar önce yazmış olduğu eser bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Türk milleti var olduğu sürece Mehmet Şerif Fırat gibi aziz evlatlarını hatırlamalı ve onların hatırasını yaşatmalıdır. Kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi

 

 

HABER MERKEZİ