KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 16 Ocak 2024 15:04

Doğa tutkunları, Muş’ta tarihin izini sürdü!

Doğa tutkunları, Muş’ta tarihin izini sürdü!
Doğa Muş Gurubu ekibinden tahrip olan kiliseyi "turizme kazandıralım" çağrısı…
Doğa tutkunları, Muş’ta tarihin izini sürdü!

ALPARSLAN DİYARI- Doğa Muş Gurubu, tarihi Arak Kilisesi'ni ziyaret etti. Muş'ta tahrip olan Arak Kilisesi'ni ziyaret eden doğaseverler, kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istedi.

 

 

 

 

 

Soğuk havaya rağmen saatlerce yol yürüyen Doğa fotoğrafçısı Muzaffer Göç, Muş Doğa Gurubu ekibi Ahmet Sağlık, Halit Uygur, Orhan Güldeste,  Sabahattin Yalçın ve Serdar Şahin, 2300 rakımdaki Arak Kilisesine ulaşarak etkinliği tamamladı. 

 

 

 

 

Kiliseyi ziyaret eden Doğa tutkunları, defineciler tarafından tahrip edilen kilisenin onarılarak turizme kazandırılmasını istedi.

 

 

 

 

Doğa Tutkunları, "Her hafta sonu Muş’un tarihi yerlerini geziyoruz. Bu hafta da Arak Kilisesini gezme fırsatı bulduk. Kilise şu an harabe bir şekilde, bununda başlıca sebebi definecilerin ve bilinçsiz insanların kiliseyi tahrip etmesi. Bu tür yerlerin turizme kazandırılmasını istiyoruz." dedi.

 

 

 

 

Öte yandan, geçmiş yıllarda kar yağışının fazla olduğu Muş’ta, bu sene kar seviyesinin düşük olduğu gözlendi.

 

 

 

 

MUŞ ARAK KİLİSESİ 

 


Muş Arak Kilisesi Karaçavuş Dağları'nın doğu doğrultusunda yayla olarak kullanılan zirvenin üzerinde kuruludur. Kiliseye ismini veren Arak (Kepenek) Köyü ise zirvenin eteklerindedir. Arak Farsça’da şarap anlamına gelmektedir. Köyün eskiden üzüm ambarının olduğu ve üzüm şırası çıkarılan bir yer olduğu bilinmektedir. Kilise dağ üzerinde geniş bir düzlük üzerine kuruludur. 200 – 250 metre ilerisinde büyük bir Çan Kulesi mevcuttur.

 

 

 

 

 

Arak Kilisesi’nin işçilik ve malzemesinde Roma üslubu göze çarpar. Bir rivayete göre Roma- Sasani mücadelesine sahne olan ve 400 yıl boyunca Sasani hakimiyeti altında kalan (MS.226-624) bölgede, Sasanilerin iyi niyet ve güç gösterisi olarak bu manastırı Romalı mimar ve ustalara yaptırıp hediye ettiği yönündedir.

 

 

"HABER: EMRULLAH ÖZBEY"