MANŞET Haber Girişi : 17 Kasım 2023 16:16

Dünya listesinde Türkiye’nın En İyi İşverenler listesinden 5 organizasyon

Dünya listesinde Türkiye’nın En İyi İşverenler listesinden 5 organizasyon
Great Place To Work®’ün analiz ve değerlendirmeleri sonucunda Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı. Toplamda 25 organizasyonun yer aldığı listenin ilk 5 sırasında, Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ Listesi’ne giren organizasyonlar yer aldı.

 

Sahip olduğu verilerle bir işyerini harika hale getiren unsurların neler olduğunu ortaya koyan ve işyeri kültürü ile çalışan deneyimi konusunda global otorite kabul edilen Great Place To Work®, Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi’ni açıkladı. İlk sırada Hilton yer alırken DHL Express, Cisco, AbbVie ve Teleperformance gibi çok uluslu organizasyonlar da ilk sıralarda listelendi.

 

Great Place To Work®’ün Fortune Dergisi ile birlikte oluşturduğu Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi hazırlanırken dünya çapında 18 milyon çalışanın deneyimlerini temsil eden 6,2 milyondan fazla anket yanıtı analiz edildi. Great Place To Work®'ün gerçekleştirdiği küresel pazar araştırmasına göre listedeki organizasyon çalışanlarının yüzde 90'ı, harika bir işyerine sahip olduklarını belirttiler.

 

Listeye aday olmak için organizasyonların dünya genelinde en az 5 ülkede En İyi İşveren™ listesinde yer alması, küresel olarak en az 5.000 çalışana sahip olması ve tüm çalışanların yüzde 40'ının organizasyon merkezinin bulunduğu ülkenin dışında görev yapıyor olması şartı arandı. Her zamankinden daha rekabetçi bir sürecin yaşandığı 2023 listesinde geçen yıla kıyasla küresel ankete katılan şirketlerin sayısı yüzde 28, analiz edilen çalışan deneyimi anketi sayısı ise yüzde 40 fazlaydı.

 

Hangi ülke veya kıtanın ‘ev’ olarak adlandırıldığının bir önemi olmadığını belirten Great Place To Work® CEO'su Michael C. Bush, “Önemli olan, organizasyonun çalışanlarıyla kurduğu güven. Yüksek güvene sahip işyerleri tüm çalışanlarını dinliyor, yenilik yapıyor, uyum sağlıyor ve ölçümlüyor."

 

Fortune Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alyson Shontel ise “Bu küresel liste, çalışanların kendilerini güvende hissettikleri, yetkilendirildiklerini ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için enerjiye sahip olduklarını gösteriyor” dedi.

 

Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi’nde yer alan 25 organizasyon ile standart organizasyon çalışanlarının anket sonuçları incelendiğinde, liste şirket çalışanlarının adil ücret konusunda yüzde 75, sağlıklı iş-yaşam dengesi desteği konusunda yüzde 84 ve iş yerlerinde kendilerini etkileyen kararlarda söz sahibi olabilme konusunda da yüzde 81 daha pozitif görüşe sahip oldukları görüldü.

 

Ayrıca listedeki organizasyonların çalışanlarının yüzde 88'i işverenlerini arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ediyor. Bu oran, yüzde 54’lük küresel ortalamanın yüzde 34 üzerinde.

 

Liste verileri değerlendirildiğinde Great Place To Work®’ün en iyi organizasyonların yarattıkları farklar şöyle sıralanıyor:

 

1. Çalışanları kendilerini etkileyen kararlara dahil edin

2. Her çalışanın adil ve ilgili bir yöneticisi olduğundan emin olun

3. Her çalışanı sağlıklı bir iş-yaşam dengesi bulmaya teşvik edin

4. Her çalışanı anlamlı işe bağlayın

 

 

Dünya’nın En İyi İşverenler™ 2023 Listesi:

Hilton
DHL Express
Cisco
AbbVie
Teleperformance
Deloitte
Salesforce
Stryker
Cadence
Accenture
SC Johnson
Hilti
Admiral Group
ThoughtWorks
SAP
Atlassian
Dow
Bacardi
NVIDIA
Insight Enterprises
ServiceNow
Ernst & Young
Kiabi
Al Dabbagh Group
Coats

 

HABER MERKEZİ