HASKÖY Haber Girişi : 05 Şubat 2024 12:29

Hasköy'de görüldü: Görenler Hem korktu hem de şaşkına döndü! 

Hasköy'de görüldü: Görenler Hem korktu hem de şaşkına döndü! 
Muş’un Hasköy ilçesinde yoğun kar yağışından sonra başlayan soğuk havalar nedeniyle aç kalan kurt, ilçe merkezine kadar indi. Yiyecek arayan kurdu gören vatandaşlar, o anları cep telefonuyla kaydetti. 

ALPARSLAN DİYARI- Muş’un ilçesinde yiyecek bulmak için yerleşim alanına inen kurt korkuya neden oldu. Kendi doğasına geri dönmesi için yoğun çaba sarf eden vatandaşlardan Sezai Özkan, insanlara zarar vermemesi için kurdu aracıyla ilçe merkezinden uzaklaşsın diye kovaladığını belirtti.

 

 

 

 


“HAYVAN SAHİPLERİNİN BU KONUDA DİKKATLİ VE UYANIK OLMALARI GEREKMEKTEDİR”

 

 


Yiyecek bulmak için ilçe merkezine kadar inen aç kurdun belli bir süre sokakta görüldükten sonra ortadan kaybolduğunu ifade eden Sezai Özkan, “Dün saat 7-8 arasında evden anayola çıktığımda yolun sağ tarafında kurt mu köpek mi tam olarak fazla yakın olamadığım için tahmin edemediğim bir hayvan gördüm. Yakınlaştığımda kurt olduğunu fark ettim. Oradan biraz takip ettikten sonra yaklaşık bir 300 metre ilerde videoya aldım. Kurdun önce merkeze doğru gittiğini gördüm ondan sonra yolun aşağı tarafına inip ovaya gittiğini gördüm. Kurdun bu zamanda bu saatlerde burada olmasının ne kadar tehlikeli olduğunu eminim bizlerde biliyoruz sizlerde biliyorsunuz. Umarım yetkililer bu konuda anlayışla tedbir alırlar. Mevcut olan zaten sokak köpeklerinin getirilip merkezde dağıtılması, köylerden gelen bu köpeklerin sahipsiz bir şekilde tedbir alınmadan bırakılması insanlara zarar verebilirken bu konuda onlara zarar vermeden tedbir alınması gerekmektedir. Hayvan sahiplerinin bu konuda dikkatli ve uyanık olmaları gerekmektedir.  Mümkün mertebe zarar vermemeleri gerekmektedir. Bu hayvanlar sonuçta aç oldukları için buraya gelmekteler” dedi.

 

 

 

 

 


“GECELERİ EN AZ İKİ DEFA AHIRLARINA GİDİP HAYVANLARINI KONTROL ETSİNLER”

 

 


Bu yıl yiyecek bulamayan kurtların şehir merkezine inmelerinin sıklaştığını belirten besici Rafet Tayboğa, “Bu sene çok kurtlar var.  Dağdan inip buraya gelmişler. Bize saldırıyorlar. Koyunlara saldırmasınlar diye koyunları bırakıp gitmiyoruz bir yere.  Koyunları yalnız bıraktığımız zaman kurtlar ahırın içerisine giriyorlar hayvanları telef ediyorlar.  Geçen gün burada 3, 4 tane kurt bulduk. Geçen sene de 15 tane koyunumuzu kurt yedi. Ama bu sene inşallah ziyan vermiyoruz. Bizim köpeğimiz var kurt görünce sürüden kovalayarak uzaklaştırıyor. Hayvan sahipleri bu konuda tedbirli olmaları gerekiyor. Geceleri en az iki defa ahırlarına gidip hayvanlarını kontrol etsinler” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

“BENZER OLAYLAR SIKÇA YAŞANIYOR”

 

 


Uzmanlar, doğal yaşam alanlarının daralmasıyla beraber vahşi hayvanların insanların yaşadığı yerlere inmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. Özellikle kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan hayvanların, şehirlerde yiyecek aradığına dair benzer olaylar sıkça yaşanıyor. Bu durum, doğa ile insanların uyum içinde yaşamasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. 

 

 

"HABER: KADER AKÇİL"