HASKÖY Haber Girişi : 28 Ekim 2023 08:00

Hasköy'den ‘Filistin’e destek’ eylemi: Bu bir savaş değil katliamdır!

Hasköy'den ‘Filistin’e destek’ eylemi:  Bu bir savaş değil katliamdır!
Muş Hasköy Özgür-Der, İsrail’in Filistin’e yönelik işlenen insanlık suçuna yönelik basın açıklaması düzenledi.

ALPARSLAN DİYARI- Cuma namazı sonrası Filistin’e destek amacıyla Hasköy meydanında toplanan Özgür-Der Başkanlığı üyeleri ve vatandaşlar,  İsrail ve Amerika aleyhine sloganlar atılarak tepki gösterildi.  Sunuculuğunu Sezgin Kartal’ın yaptığı program İmam Hatip öğrencilerimizden Mensur Tari’nin Kur’anı Kerim tilavetiyle başladı.

 


 

Program Çelebi Kartal’ın Filistin davasının önemini anlattığı konuşmasıyla devam etti. Kartal konuşmasında şu noktalara temas etti. Özgür-Der temsilcisi tarafından açılış konuşmasında zalim İsrail’in yaptığı katliamlara tepki gösteren Kartal, 'Bebek katili Siyonistler uluslararası ceza mahkemesinde yargılanmalıdır. Uluslararası toplum ve İslam ülkeleri uyku modundan çıkmalıdır' dedi. Filistin devletinin kendisini savunabilmesi için askeri yardım yapılması gerektiğini belirten Kartal, 'İsrail ile bütün diplomatik ilişkiler kesilmelidir. İşgal bitmeli, başkenti Kudüs olan bağımsız, birleşik Filistin devleti kurulmalıdır' diye konuştu. 

 

 

 

“SOKAKLARDA MASUM SİVİLLER KURŞUNA DİZİLİYOR”

 

Basın açıklaması yapan Zihni Özmen ,  İsrail’e karşı Filistin’in yanında olduklarını söyledi.

 

“Yüz yıla yakındır İslam topraklarını işgal ederek, kadın, yaşlı, çocuk demeden Müslüman kardeşlerimizi katleden Siyonist katil İsrail’in zulümlerini lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizle ve mücahitlerle omuz omuza olduğumuzu haykırmak ve kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissederek dua etmek için Hasköy meydanında toplandık.”

 

 

 

 

Özmen, “İlk kıblemiz, haremimiz, etrafı mübarek kılınmış Mescid-i Aksa’mız,  her gün terörist çeteler ve Yahudi işgalciler tarafından düzenlenen baskınlarla taciz ve tahkir ediliyor,  sokaklarda masum siviller kurşuna diziliyor, on yaşında çocuklar tutuklanıyor, Gazze’de ambargo ve abluka şiddetini artırıyor,  sadece Filistinli kardeşlerimizin değil tüm Müslümanların izzeti her gün her an çiğnenmeye devam ediyor” belirtti.

 

 

 

 

BU BİR SAVAŞ DEĞİL KATLİAMDIR”


Gazze’de dünyanın açık hava hapishanesine haline geldiğini vurgulayan Özmensözlerini şöyle sürdürdü,” Gazze’de işgalciler tarafından uygulanan ambargolar neticesinde halkın gıda, su, barınma ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçlara erişimi kısıtlanmış ve Gazze adeta dünyanın açık hava hapishanesi haline gelmiştir. Biz Müslümanlar olarak buradan uluslararası kamuoyuna, evrensel insan hakları örgütlerine, vicdan sahibi insanlara sesleniyoruz. Temel ihtiyaçlara, hastanelere, okullara, camilere zarar verilemez ve erişim kısıtlanamaz. Masum insanlar, çocuklar bombalanamaz. Tarih boyunca en gaddar devletler bile böylesi zalimce eylemlerden geri durmuş; masumiyetin simgesi çocukları, yaşlıları, sivil halkı ve sağlık personelini hedef almamıştır. Bu bir savaş değil katliamdır. Bu bir meşru müdafaa değil soykırımdır. Bu bir insanlık suçudur.”

 

 

 

 

AMERİKA’DAN, AVRUPA’DAN, RUSYA’DAN, ÇİN’DEN DEĞİL, ALLAH’TAN KORKUN”

 

Tüm İslam ülkelerinin yöneticilerine seslenen Özmen şunları kaydetti, “Son olarak buradan Hasköy’den tüm İslam ülkelerinin yöneticilerine sesleniyoruz "Ey Müslüman devlet yöneticileri, Allah’tan korkun ve Müslümanların izzet ve şerefini korumaya çalışan kardeşlerimize omuz verin. Müslümanların da Filistin davasına gerekli önemi ve önceliği vermesi, tüm maddi olanakların ve manevi desteğin Mücahitlerin hizmetine sunulması şarttır. Kudüs ve Mescid-i Aksa için gayret göstermek imanımızın ve insanlığımızın bir gereğidir. Buradan başta ülkemiz olmak üzere tüm Müslüman devlet yöneticilerine ikazda ve açık çağrıda bulunuyoruz: Amerika’dan, Avrupa’dan, Rusya’dan, Çin’den değil, Allah’tan korkun! Allah’a güvenin, ahiretinizi düşünün! Tüm Müslümanların izzet ve şerefini korumaya çalışan kardeşlerimize omuz verin.”

 

HABER: KADER AKÇİL