KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 27 Ekim 2023 11:51

Kültür-sanat turizmi esnafın son şansı olabilir! Malazgirt Devlet Tiyatrosu istiyor

Malazgirt yöre halkı, ilçeleri ve bölgelerinde kültürel faaliyetlerin yetersiz olduğunu belirterek, yapılacak bir devlet tiyatrosunun Malazgirt’e büyük değer katacağını söylüyor.

 

 

ALPARSLAN DİYARI- Malazgirt son yıllarda kültür turizmini öne çıkartarak, ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor. Tarihi ilçede dile getirilen taleplerden biri de Devlet Tiyatrosu oldu. Tiyatronun gelmesiyle çevre il ve ilçelerin Malazgirt’e gelmesi bekleniyor. Muş ve yöresinde devlet tiyatrosu olmadığı biliniyor. En yakın devlet tiyatroları Diyarbakır, Erzurum ve Van’da bulunuyor.

 

ÇEVRE İLLER AKIN EDECEK!

 

Tarihi ve kültürel özellikleriyle bilinen Malazgirt ilçesinde bir devlet tiyatrosunun yapılması hem çevre il hem de çevre ilçelere fayda sağlayacak. Erzurum’un güney ilçeleri, Ağrı’nın Patnos ilçesi, Muş ve ilçeleri ile Bitlis’in Ahlat ve Tatvan gibi ilçeleri düşünüldüğünde devlet tiyatrosunun tam kapasite hizmet vereceği tahmin ediliyor.

 

ESNAFIN CAN SİMİDİ OLABİLİR

 

Ayrıca son yıllarda göç veren ve istihdam alanının kısıtlı olduğu Malazgirt ilçesinin yeniden hareketlenmesi için kültürel bir yatırımın yapılması yöre insanın da beklentileri arasında alıyor. Esnafın belki de son şansı olarak görülen Devlet Tiyatrosu, toplu grupların ve turistlerin gelmesi ile ilçeyi canlandırabilir.

 

HABER: İLHAN GÜVENİR