EKONOMİ Haber Girişi : 03 Nisan 2024 10:38

Mehmet Şimşek: Enflasyon mart ayında öngörümüz doğrultusunda geriledi

Mehmet Şimşek: Enflasyon mart ayında öngörümüz doğrultusunda geriledi
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beklentilerin altında gerçekleşen mart ayı enflasyonuna ilişkin olarak "Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi." ifadelerini kullandı.

ALPARSLAN DİYARI-Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beklentilerin altında gerçekleşen mart ayı enflasyonuna ilişkin olarak "Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Şimşek, para politikasında ilave sıkılaştırmanın talepde dengelenmeye katkıda bulunduğunu söylerken, harcama kontrollerinin dezenflasyon sürecini destekleyeceğini belirtti.

 

Bakan Şimşek'in değerlendirmesi şöyle;

 

"Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir.

 

Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız."

 

"HABER MERKEZİ"