HASKÖY Düzenleme Tarihi : 24 Ekim 2023 08:30 Haber Girişi : 24 Ekim 2023 08:20

Muş’a hangi  şehir rakip oldu! İşte Muş’a rakip olan il

Muş’a hangi  şehir rakip oldu! İşte Muş’a rakip olan il
Yapay zeka teknolojisi ile yapılan çalışma sayesinde Doğu Anadolu'nun güzel ve sakin  şehirlerinden Muş'un en büyük rakibinin hangi şehir olduğu belirlendi.

ALPARSLAN DİYARI- Türkiye coğrafyasının rekabetçi haritasını çizmek adına bir çalışma geliştirildi. Bu bağlamda, benzer özellikler taşıyan ve kendi içlerinde yarışan illerin eşleştirmesi yapıldı. Bu çalışma ile Muş’un rakip şehri de belli oldu.

 

RAKİP BİTLİS OLDU


Yapay zeka Muş'a en büyük rakip olarak Bitlis'i belirledi. İki şehir de bölgedeki ticaret, kültür ve ulaşım açısından önemli bir konuma sahip. Bu sebeple doğal bir yarış söz konusu. Muş ve Bitlis, bir arada var olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış uzun bir tarihçeye sahip iller. Bu durum ise, bu şehirler arasında kültürel ve tarihi bir rekabeti gündeme getiriyor.

 

 

 

MUŞ VE BİTLİS BİRBİRİNE BENZİYOR 

 

Aynı zamanda Muş ve Bitlis, ekonomik yapıları bakımından birbirine benzer şehirler. Tarım, ve hayvancılık her iki şehrin de önemli sektörleri arasında. Bu durum da Muş ve Bitlis arasında ekonomik bir rekabetin olduğunu gösteriyor.

 

 

Bu örnekle, yapay zekanın etkileyici uygulamalarından biri olan bu çalışma, illerimiz arasındaki rekabeti çok çeşitli faktörlere dayanarak ortaya koydu. Dolayısıyla, rakip şehirleri belirleme süreci, gelecekte gerçekleştirilecek bir dizi farklı çalışmadaki öncü ve yol gösterici niteliğiyle öne çıkıyor.

HABER MERKEZİ