EĞİTİM Haber Girişi : 18 Kasım 2023 14:38

Muş Alparslan Üniversitesi, Dünya üniversiteleri sıralamasına girmeye aday!

Bingöl'de düzenlenen ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın da katıldığı, 'Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı' kapsamındaki etkinliklere Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican’da katıldı.

ALPARSLAN DİYARI- 17-19 Kasım tarihleri arasında Bingöl’de gerçekleştirilecek olan, yurt içinden ve yurt dışından bal üreticilerinin yer alıp çeşitli paneller, yarışmalar ve etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Bingöl Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'nın açılış programı halk oyunları gösterisiyle başladı. Bingöl Üniversitesi'nin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’nin de yapıldığı program Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleşti.

 

 

 

“MİSYON ÜNİVERSİTELERİMİZİN DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA GETİRMEK”

 

Programa YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yanı sıra Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican ve birçok üniversitenin rektörü katıldı.

 

 

 


Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YÖK’e ve üniversitelere önemli misyonlar yüklediğini belirtti. Özvar, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, gerek bizlere gerek YÖK’e gerekse bütün üniversitelere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Bu misyon üniversitelerimizin dünya üniversiteleri sıralamasında çok daha iyi noktalara getirilme misyonudur. Cumhurbaşkanımız bizden ilk önce bu yıl itibariyle 3 üniversitemizin dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmesini misyonunu birkaç yıl önce yüklemişti. Hamdolsun 2023 yılı itibariyle ülkemizden 3 üniversite, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi hatta 350, 400 bandında yer almayı başarmıştır. Bunun dışında 600, 700 bandında da 10’a yakın üniversitemiz bulunmaktadır. Hedefimiz, önümüzdeki en geç 10 yıl içerisinde en az 10 üniversitemizi en iyi üniversiteler arasına sokabilmektir. En az 1 üniversitemizi de dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına sokmak bizim en önemli misyonlarımızın başında gelmektedir” dedi.

 

 

 

 

Program sonrasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’la bir araya gelen MAUN Rektörü Mustafa Alican, üniversite faaliyetleri ve yerleşkesiyle ilgili bilgiler sunarak, Muş Alparslan Üniversitesi’ni yerinde incelemek ve bilgiler sunmak için Özvar’ı Muş’a davet etti.

 

 

HABER: HARUN SEÇKİN