MUŞ Haber Girişi : 26 Mayıs 2024 13:18

Muş Bulanık ve Varto'da balık avlayanlar dikkat! 26 bin 242 TL para cezası kesilecek

Muş Bulanık ve Varto'da balık avlayanlar dikkat! 26 bin 242 TL para cezası kesilecek
Tatlısu balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mayıs - 15 Ağustos tarihleri arasında avlanmaları yasak olduğundan Muş Valiliği kaçak avcıları uyardı…

ALPARSLAN DİYARI- Muş’ta Arpayazı, Bulanık, Çobandağı, Doğdap, Haçlı (Kazan), Köprücük Varto-Merkez gölleri ve Alparslan I baraj gölü, Alparslan II baraj gölü, Yukarı Kaleköy baraj gölü, Hamurpet Gölü ve bunlarla bağlantılı tüm akarsu, göl ve göletlerde av yasağı nedeniyle balık avlayanlara 26 bin TL’yi aşkın para cezası kesilecek. 

 

 

Muş Valiliği’nden yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

 

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği, İlimiz sınırları dahilinde bulunan avlanmanın tamamen yasak olduğu; Arpayazı, Bulanık, Çobandağı, Doğdap, Haçlı (Kazan), Köprücük Varto-Merkez gölleri ve Alparslan I baraj gölü, Alparslan II baraj gölü, Yukarı Kaleköy baraj gölü, Hamurpet Gölü ve bunlarla bağlantılı tüm akarsu, göl ve göletlerde ''5/1 ve 5/2 Numaralı Ticari ve Amatör Avcılığı Düzenleyen Tebliğlere göre; Sazangiller familyasına ait olan; Sazan (C.carpio), Siraz (Capoeta sp.), Tatlısu Kefali (L.cephalus) balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mayıs - 15 Ağustos tarihleri arasında avlanmaları yasaktır.

 

 

26 BİN LİRA PARA CEZASI

 

Halk dilinde tırıvırı (paraşüt) olarak adlandırılan av aracını satmak, bulundurmak ve av aracı olarak kullanmak kesinlikle yasaktır. Av yasağının olduğu dönemde amatör ve sportif (Olta avcılığı) yapmakta yasaktır. İl Müdürlüğümüz ve tüm İlçe Müdürlüklerimiz avlanma yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerine devam edecek ve kanun dışı uygulamalarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapacaklardır. Cezalar İdari Para Cezası olarak uygulanacak olup, en düşük ceza 2.620 TL. en yüksek ceza ise 26.242 TL.’dır. Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanacaktır.

 

 

İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

 

İlimizin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın; yasak sezonda avcılık, balık nakli ve balık satışı yapan şahısları gördüklerinde kendilerine en yakın Belediye Zabıta görevlilerine, Emniyet ve Jandarma birimleri ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.”

 

 

HABER MERKEZİ