KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 05 Haziran 2024 02:51

Muş dahil 5 ilin dokuma kültürleri bu defilede 

Muş dahil 5 ilin dokuma kültürleri bu defilede 
Muş’un tarihsel ve kültürel zenginliği kültür-sanat etkinliklerinde sıklıkla yer alıyor. Diyarbakır'da, 5 ilin dokuma kültürüyle tasarlanan kıyafetler arasında Muş’un da olması dikkat çekti…

ALPARSLAN DİYARI- Diyarbakır'da, 5 ilin dokuma kültürüyle tasarlanan kıyafetler "Beşi Bir Yerde" adlı defilede sergilendi. Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ufuk Yakut, gazetecilere yaptığı açıklamada, defilede "Beşi Bir Yerde" temalı çalışmalarını sergilediklerini söyledi.

 

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı atölyelerde üretim yapan Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş ve Tunceli'ye ait dokuma kültürü araştırıldı.

 

 

DEFİLE DÜZENLENDİ

 

Araştırma sonucunda elde edilen dokumaların motiflerinden ilham alınarak kaşe ve keçe kumaşlardan 25 kıyafet tasarlandı. Hazırlanan kıyafetlerin tanıtımı için Diyarbakır Arkeoloji Müzesinde defile düzenlendi.

 

 

Kıyafetlerin, atölyelerinde dokunan kumaşlardan yapıldığını dile getiren Yakut, şu bilgileri verdi:

"Koleksiyon 25 parçadan oluşuyor. El sanatları atölyemizde tasarlanan kaftanlarımız da sergilendi. Kıyafetlerimiz bu yörelere ait kültürel mirası ve dokumayı zenginleştirme anlamında bir araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Amacımız yeni nesillere unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını kıyafetler üzerinde aktarmak."

 

Programa, Vali Ali İhsan Su'nun eşi Zeliha Su da katıldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı