MUŞ Haber Girişi : 26 Ocak 2024 15:16

Muş Google'da nasıl aratılıyor? İlginç sonuç Muşluları üzdü…

Muş Google'da nasıl aratılıyor? İlginç sonuç Muşluları üzdü…
Şehirlerin en çok neyi merak ediliyor? Bunu sorumluluk haline getiren bir sayfa, tek tek veri elde etti. Elde edilen bilgilere göre Muş Google’da işte böyle aratılıyor?


ALPARSLAN DİYARI- Haritaları Seviyorum adlı bir araştırma sayfası "Google'da şehirleri nasıl aratıyoruz?" şeklinde bir araştırma yaptı. Buna göre hangi şehrin nasıl aratıldığı ortaya çıktı.

 

 

Elde edilen verilere göre Google'da insanlar "Muş neden göç veriyor?" diye arama yapıyormuş.

 

 

MUŞ NEDEN GÖÇ VERİYOR?

 

Muş ili Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümünde yer alır. Yaklaşık 8116 km² alan kaplayan il, çok kaba olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alır. İl nüfusu, ilin bu coğrafi konumu nedeniyle gelişimi, sosyal ve ekonomik nitelikleri bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin nüfusuna ait genel özellikleri yansıtır. İl genelinde ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde kısıtlayan iklim ve topografya koşulları yanında sosyal ve kültürel geri kalmışlık hızla artan nüfusun göç etmesinde etkili olmaktadır. Nitekim il genelindeki göçler, sınırlı alanda ve şartlarda tarıma dayalı üretimin yürütüldüğü kırsal kesimlerde daha yüksek oranlarda gerçekleşmektedir. İldeki göçler büyük oranda Türkiye’deki büyük şehirlere olmakla beraber kırsal kesimlerden il içindeki şehir yerleşmelerine ve yurt dışına da olabilmektedir. Bu durum ülkemizdeki şehirlerde altyapı sorunları başta olmak üzere çeşitli sosyal, kültürel ve ekonomik olumsuzlukların baş göstermesine yol açmaktadır.

 

 

"HABER MERKEZİ"