MUŞ Haber Girişi : 16 Nisan 2024 17:20

Muş’ta aylık en az 40 bin TL maaşla eleman bulunamıyor!

Muş’ta aylık en az 40 bin TL maaşla eleman bulunamıyor!
Muş'ta yazın gelmesiyle besiciler 40 bin liranın yanında giyecek, yemek ve ayakkabı gibi avantajlar sunmalarına rağmen çoban bulunamıyor. 

ALPARSLAN DİYARI- Muş'un hayvancılık sektöründe yaşanan iş gücü sorunu devam ediyor. Havaların ısınmasıyla birlikte meralara hayvanlarını çıkarmaya başlayan besiciler, çoban bulmakta güçlük çekiyor. Yüksek maaş tekliflerine rağmen, besicilerin çoban bulma çabaları sonuçsuz kalıyor.

 

 

 

 

 

Besiciler, hayvanlarına bakacak çobanı bulmak için çaba sarf ederken, 40 bin liraya varan aylık maaş, giyecek, yemek ve ayakkabı gibi avantajlar sunmalarına rağmen çoban bulamıyorlar. Özellikle gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş’un besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor. 

 

 

 

 

 


“BU SORUN TÜRKİYE GENELİ BİR SORUNDUR”

 

 


Gençlerin çalışmak için batı illerini tercih etmelerinden dolayı her yıl olduğu gibi bu yıl da çoban bulamamanın sıkıntısının yaşandığını söyleyen Muş Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım, özellikle gençlerin sosyal güvencesi olduğu için büyük şehirlere giderek asgari ücretli işlerde çalışmayı tercih ettiğini kaydetti. Salkım, “Baharın gelişiyle hayvanlarımızı meralara saldık. Şimdi, bizim şöyle bir sorumuz var sektör olarak. Aslında bu sorun Türkiye geneli bir sorundur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu sorunumuz daha büyüdü. Biz 40 bin TL maaşla çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Maaşı 40 bin TL olmasına rağmen biz çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Bunun yanında biz her yıl çobanlara peynir ve yün vermemize rağmen bulamıyoruz. Çoban bulamamamızın sebebi ise kırsal alanlarda biz gençleri tutamıyoruz. Gençler şehir merkezlerinde özellikle tekstil ortamlarında, farklı iş ortamlarında asgari ücretle bu işi kendilerine daha cazip buluyorlar. Oysaki çoban maaşı şu anda 40 binin üzerindedir. Bu iyi bir para. Buna rağmen biz çoban bulamıyoruz. Bu sadece Muş’un sorunu değildir, bu Türkiye geneli bir sorundur. Türkiye geneli hayvancılık sektörü çoban sıkıntısı çekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 


“40-50 BİN TL MAAŞ VERMEMİZE RAĞMEN ÇOBAN BULAMIYORUZ”

 

 

Muş’un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına almak için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen besicilerden Mizgin Sönmez ise “İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarımızı meralara çıkardık. Her yıl olduğu gibi bu yılda çoban bulmakta zorlanıyoruz. 40-50 bin TL maaş vermemize rağmen çoban bulamıyoruz. Kimse çobanlık yapmak istemiyor. Bazen bir aile bir çoban tutuyor, bazen birkaç aile birleşip çoban tutuyorlar. Maalesef çoban bulmak bu kadar kolay değil. Kışlık peynir, yeme içme ve diğer tüm ihtiyaçlarını biz karşılamamıza rağmen çoban bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

“HABER: KADER AKÇİL”

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • emre keskin 19 Nisan 2024 16:49

  Arkadaş muştaki hayvan sahipleri tuvalete bile gitmiyor acıkmamak için, kaldı ki çobana 40 bin tl maaş verecekler. haber olsun diye sallıyorsunuz. ben muşuda bilirim muşluyu da bilirim. 10 bin tl maaş verir. yapmadığı zulüm bırakmazlar.

 • Fikri subaşı 19 Nisan 2024 01:15

  Bütün Muşlu lar bu yalan haberi paylaştığın için senin sulalenin üstünden geçsin karaktersiz yalancı

 • Muş'un genci 18 Nisan 2024 23:19

  Bu haberi yapan gazeteci de hayvanların birlik başkanıda bu maaşa yakın bi maaş alıyorlar acaba siz neden yapmıyorsunuz? hazır böyle bir iş imkanı da varken

 • İdris subaşı 18 Nisan 2024 20:31

  Çoban arayan varsa bana ulaşsınlar 05383931547

 • Ferdi 16 Nisan 2024 17:34

  Ne kadar yalan haber çobanın parasını doğru dürüst ve veriyorlar mı bedava işçi ve çoban derdinde. Herkes hak hukuk Adalet varmi