FOTO GALERİ Haber Girişi : 02 Nisan 2024 16:20

Muş’ta baharın müjdecileri yuvalarına kavuştu 

Muş’ta baharın müjdecileri yuvalarına kavuştu 
Baharın müjdecisi olarak bilinen leylekler, havaların ısınmasının ardından Muş’taki yuvalarına geldi. İşte leyleklerin yuvalarına kavuşma anları...

ALPARSLAN DİYARI- Baharın müjdecisi olarak bilinen leylekler, havaların ısınmasının ardından Muş’taki yuvalarına geldi. Yuvalarını onardığı görülen leylekler çevrede yiyecek aradı.

 

 

 

 

 

Muş Ovası, şimdi "baharın habercisi" olarak adlandırılan leyleklere sıcak bir karşılama sunuyor. Kentin çeşitli noktalarına yerleşen leylekler, elektrik direklerine, cami kubbelerine ve evlerin çatılarına yaptıkları yuvalarda konaklıyorlar.

 

 

 

 

 

Göç ettikleri bölgelerden kente gelen leylekler, elektrik direği, cami kubbeleri ve evlerin çatısına yaptıkları yuvalarına yerleşiyor.

 

 

 

 

 


“LEYLEKLER BEKLENENDEN DAHA ÖNCE MUŞ OVASI'NA GELDİ”

 

 


Muş Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, gazetecilere, hava sıcaklığı ve iklim koşullarının hayvanları da etkilediğini söyledi.

 

 

 

 

 

Mevsimsel etkiler nedeniyle bu yıl göçmen kuşların beklenen tarihlerden daha önce Muş Ovası'na geldiğini belirten Dölek, şöyle "Havanın ısınmasından dolayı gelen bazı göçmen kuşların bölgede kaldığı ve göç etmediği gözlenen realitelerden biri haline geldi. Bölgede yaşayan insanlar da kültürel anlamda leyleklerin gelişiyle birlikte baharın geldiğini ifade ederler. Bu yıl özellikle leylekler beklenenden daha önce Muş Ovası'na geldi. Erken gelmelerinin en önemli nedenlerinden biri sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin üzerinde olması. Gelecek yıllarda leylekleri Muş Ovası'nda çok daha erken tarihlerde görebileceğiz."

 

 

“HABER: HARUN SEÇKİN”

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.