KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 24 Ekim 2023 10:34

Muş’ta en iyi peynir yarışması düzenlendi: Dereceye giren kadın çiftçiler ödüllendirildi

Muş’ta en iyi peynir yarışması düzenlendi. Kadın çiftçilerin yaptığı peynirler jürinin beğenisine sunuldu. Yarışmada dereceye giren kadın çiftçiler ödüllendirildi.

ALPARSLAN DİYARI- Muş Alparslan Üniversitesi öncülüğünde kadın çiftçiler arasında ‘En İyi Peynir Yarışması’ düzenlendi. Yarışmaya kadın çiftçilerin ürünleri jürinin beğenisine sunuldu.

 

 

 

Alparslan 2 Baraj işletmesi alanında düzenlenen ve 15 kadın çiftçinin katıldığı yarışmaya Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, ENEGRO-PRO Genel Müdürü Murat Dağdeviren, Muş İl Tarım Müdürü Yardımcısı Eşref Süne, projede eğitmen olarak görev alan Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Onur Şahin, EENERGO-PRO Çevre, Sosyal, Yönetişim Grup Lideri Catherine Garcia’nın yanı sıra Muş Alparslan Üniversitesinden Zootekni Öğrenci Topluluğu, kamu ve özel kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve üreticiler katıldı.

 

 

 

 

15 KADIN ÇİTÇİYE TEORİK VE YERİNDE UYGULAMALI EĞİTİMLERİ VERİLDİ

 

Yarışma alanında Akpınar köyünde üretilen hayvansal ve bitkisel ürünlerin yer aldığı ürün sergisi yer aldı. Yarışmada konuşan Prof. Dr. Yaşar Karadağ şunları dile getirdi: “ENERGO-PRO kuruluşu saha ekibi ve Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Onur Şahin tarafından Temmuz ve Ağustos aylarında Sağım Hijyeni ve Kaliteli Peynir Yapımı konularında 15 kadın çitçiye teorik ve yerinde uygulamalı eğitimlerinin ardından farkındalık yaratmak maksadıyla eğitime katılan kadın çiftçiler arasında ‘En İyi Peynir yarışması’ ve ‘Akpınar Köyü Tarımsal Ürün Sergisi’ düzenledik. Proje kapsamında en iyi peynir yapımı etkinliğine vermiş oldukları desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alican’a teşekkür ederim.”

 

 

 

 

Peynirleri Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Orhan Karadağ, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Gıda Mühendisi Seracettin Özcan ve Kamuran Karadağ’dan oluşan bir jüri değerlendirdi. Jüri tarafından peynirlerin tadı, tekstürü, kokusu ve görünüşü için verilen puanların yanı sıra peynirlerin laboratuvar analiz sonuçları dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda; yarışmada birinciliği Nuriye Koçhan, ikinciliği Sevda Koç ve üçüncülüğü ise Sinem Toplu aldı. Yarışmada birinciye 125 bin TL, ikinciye 100 bin TL ve üçüncüye de 75 bin TL para ödülü verildi.

 

 

Yarışmanın ardından Akpınar köyünden üreticilerinin üretmiş oldukları hayvansal ve bitkisel ürünlerin yanı sıra el işi ürünlerin sergilendiği stantlar gezilerek, protokol tarafından mayalanmış peynir pıhtısı kesildi.

 

HABER: HARUN SEÇKİN