KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 11 Mart 2024 16:35

Muş’ta Peygamber sünneti mukabele geleneği sürdürülüyor!

Muş’ta Peygamber sünneti mukabele geleneği sürdürülüyor!
Muş’ta Tarihi Ulu Camii’nde Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okunması olarak bilinen mukabele geleneği devam ediyor.
Muş’ta Peygamber sünneti mukabele geleneği sürdürülüyor!

ALPARSLAN DİYARI- Muş'un tarihî dokusunu yansıtan Ulu Cami, Ramazan'ın ilk gününde bir kez daha ibadet ve duanın buluşma noktası oldu. İlk teravih namazı ve ilk sahurun ardından camide bir araya gelen vatandaşlar, Ramazan ayının ilk mukabelesini okudular.

 

 

 

 

 


Peygamber efendimizin (s.a.v), Cebrail (Aleyhisselam) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele için toplanan cemaat, birlikte Kur'an-ı Kerim okuyarak Ramazan ayının manevi atmosferini yaşadı. 

 

 

 

 

 


Okunan mukabelenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Ulu Camii İmam Hatibi İhsan Ulaşkın, Muş'un tarihi sembolü olan Ulu Caminin Ramazan ayının ilk gününde manevi bir buluşmaya ev sahipliği yaptığını belirterek, “Mukabele geleneği, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) Cebrail (Aleyhisselam) ile karşılıklı Kur'an okumalarına dayanır ve Müslümanlar için özel bir anlam taşır. Mukabele İslam âdeti olarak günümüze kadar gelmiştir. Ramazan ayında camilerimizde hafızlarımız ve hocalarımız Kur'an-ı Kerim okur cemaatimiz dinler. Güzel manevi bir atmosfer olur.  Allah bu şekilde mukabelelerimizi daim kılsın” dedi.

 

 

“HABER: KADER AKÇİL”

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.