EĞİTİM Haber Girişi : 05 Şubat 2024 09:29

Muş’taki okullarda 2. dönem ders zili bugün çaldı

Muş’taki okullarda 2. dönem ders zili bugün çaldı
Muş’ta yarıyıl tatili sona erdi. Muş'ta 6 bin 624 öğretmenin 694 okulda eğitim verdiği 118 bin 136 öğrenci ile ikinci dönem başladı.

ALPARSLAN DİYARI-Türkiye genelinde ise 20 milyondan fazla öğrenci için ikinci dönem başladı. Öğrenciler, 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından bugün yeniden ders başı yaptı.

 

Muş’ta İkinci dönem, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. 1 Şubat'ta başlayan YKS başvuruları 26 Şubat'a kadar devam edecek.

 

 

İki haftalık yarıyıl tatili sona erdi. 20 milyondan fazla öğrenci için ders zilinin çalmasıyla ikinci dönem başladı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, okullara yazı göndererek yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmeyeceğini duyurmuştu.

 

Öğrenciler de yarıyıl tatilinde bol bol dinlendi, yorgunluklarını attı.

 

 

İkinci dönem ara tatili 5 Nisan'da başlayacak

 

İki aylık temponun ardından, ikinci dönem ara tatiline ise 5 Nisan Cuma günü çıkılacak. 15 Nisan'da öğrenciler ikinci döneme kaldığı yerden devam edecek.

 

İkinci dönemin sonunda 8'inci ve 12'nci sınıfların sınav heyecanı var.

 

LGS 2 Haziran'da, YKS 8-9 Haziran'da

 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, 2 Haziran Pazar günü yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise 8 ve 9 Haziran'da gerçekleştirilecek.

 

YKS'ye katılacak adaylar, başvurularını ÖSYM'nin internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden kimlik numaraları ve şifrelerini girerek yapabilecek.

 

YKS'nin 1'inci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi 8 Haziran Cumartesi, Alan ve Yabancı Dil Yeterlilik Testleri ise 9 Haziran Pazar günü yapılacak. Sonuçlar ise 17 Temmuz'da açıklanacak.

 

Yaz tatili ne zaman başlayacak?

 

2023-2024 eğitim öğretim yılı 14 Haziran Cuma günü sona erecek. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül Pazartesi başlayacak.

 

 

"HABER MERKEZİ"