SAĞLIK Haber Girişi : 06 Haziran 2024 01:59

Muş teyakkuzda: A(H5N2) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti!

Muş teyakkuzda:  A(H5N2) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti!
DSÖ, Meksika'da kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) nedeniyle ilk ölümü doğruladı

ALPARASLAN DİYARI- Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika'da kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakanın yaşandığını doğruladı.

 

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, Meksika sağlık makamlarının DSÖ'ye, insanlarda A(H5N2) virüsü ile enfekte olduğu doğrulanmış ölümcül bir vakayı bildirdiği kaydedildi.

 

Vakanın, bir Meksika eyaleti sakininde tespit edildiği belirtilirken, bunun dünya genelinde laboratuvar tarafından doğrulanmış ve ilk kez bir insanda görülen A(H5N2) vakası olduğu bildirildi.

 

Açıklamada, Meksika'da ilk kez bir kişide A(H5N2) virüsü enfeksiyonu görüldüğü de yer aldı. Bu vakada "virüse neden maruz kalındığının" kaynağının şu anda bilinmediği kaydedilirken, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün görüldüğünün rapor edildiği hatırlatıldı.

 

MUŞ TEYAKKUZDA

 

Özellikle Muş gibi doğu illerinden çok sayıda vatandaş Meksika üzerinden ticaret ve turizm amaçlı seyahat yapıyor. Bu nedenle bölgeye giden vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor. Kentte ve Türkiye'de henüz bu vaka görülmezken. Teyakkuz hali devam ediyor.

 

Uluslararası Sağlık Tüzüğü'ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, "Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini 'düşük' olarak değerlendiriyor." denildi.

 

KAYNAK: ANADOLU AJANSI