MUŞ Haber Girişi : 03 Kasım 2023 12:45

Muş’un meşhur yemeği MasterChef All Star’da

Masterchef All Star’da günün menüsünde yer alan Doğu yemekleri arasında en fazla merak edilenlerin başında gelen Kırçıklı kelem dolması, ayrıca tarifi en fazla aranan yemekler arasında yer aldı.

ALPARSLAN DİYARI- MasterChef All Star'ı izleyenler Kırçıklı kelem dolması tarifini merak ediyor. Muş’ta kıymalı dolu dolu iç harcıyla ve salatasıyla değişik bir lezzet olan Kırçıklı Kelem Dolması, damak çatlatmaya devam ediyor. 

 

Kırçıklı kelem dolması Muş’a ait bir yemek. Bu yemeğin temel malzemesi lahana. Bir miktar bulgur ve yağlı et karıştırılıp iyice bir kabın içerisinde yoğrulur. Haşlanan lahana yaprakları parçalara bölündükten sonra etler içerisine ufak ufak doldurulur ve sıkıldıktan sonra tencereye konulur. 

 

MasterChef All Star'da günün menüsü Doğu yemekleri. Doğaba, abdigör, keledoş, Kars ketesi, kırkçikli kelem dolması ve gıllor tarifini merak edenler araştırıyor. Bunlar arasında en çok merak edilenlerden biri de kırkçikli kelem dolması tarifi. Muş'a ait olan kırkçikli kelem dolması lahana sarmasıdır.

 

 

 

 

KIRÇIKLI KELEM DOLMASI NASIL YAPILIR? 

 

-Bir miktar bulgur ve yağlı et karıştırılıp iyice bir kabın içerisinde yoğrulur.

 

-Haşlanan lahana yaprakları parçalara bölündükten sonra etler içerisine ufak ufak doldurulur ve sıkıldıktan sonra tencereye konulur.

 

-Her sırada bir daha önceden küçük küçük doğranarak hazırlanan maydanoz, soğan, domates, biber gibi sebzeler sıraların arasına doldurulur.

 

-Tencere dolunca su ilave edilerek haşlanır ve daha sonra sahanlara doldurulup üzerine yağ dökülerek servis edilir.

 

HABER: KADER AKÇİL