EĞİTİM Haber Girişi : 04 Temmuz 2024 15:13

Muş’un projesi TÜBİTAK’tan destek aldı: 40 yedinci sınıf öğrencisi 11 gün katılacak!

Muş’un projesi TÜBİTAK’tan destek aldı: 40 yedinci sınıf öğrencisi 11 gün katılacak!
Muş’ta “Bilim ve Sanat Sahnede Buluşuyor-3” Projesi TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

ALPARSLAN DİYARI- Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Öcal’ın yürütücülüğünü üstlendiği “Bilim ve Sanat Sahnede Buluşuyor-3 (Bilim Sahnede-3)” projesi, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

 

 

MUŞ ADINA ÖNEMLİ BAŞARI

 

Öğrencilerin aktif olarak iş birliği içerisinde çalışabileceği uygulamalara yer verilecek projede, sahne sanatları, yaratıcı drama, görsel sanatlar, müzik, deneysel uygulamalar ve STEAM etkinlikleri ile öğrencilerin bilime ve bilim insanlarına eğlenceli ve farklı bakış açıları kazanmaları hedeflenmektedir. Projenin amaçları arasında; öğrencilerin bilime, bilim insanlarına ve bilimle sanatın bütünleştirilmesine yönelik olumlu tutum geliştirmeleri, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi; sahne sanatları ve görsel sanatlar aracılığıyla sanata yönelik farklı bakış açıları kazanmaları ve bilim tiyatroları literatürüne, Türk gölge oyunu ve kukla gibi öz kültürümüzü simgeleyen sanat dallarıyla katkı yapılması yer alıyor.

 

 

40 ÖĞRENCİ KATILACAK

 

 

 

Muş ilindeki ortaokullardan seçilen 40 yedinci sınıf öğrencisi, bilim insanları ve yaptıkları çalışmalarla ilgili sanatla ve farklı uygulamalarla bütünleştirilmiş etkinliklerin yer aldığı 11 günlük eğlenceli bilim ve sanat kampına katılacak. Projede; Harizmi, Farabi, İbn-i Sina, Biruni, Ali Kuşçu, Akşemseddin, Marie Curie, Eratosthenes, Isaac Newton, Albert Einstein, Aziz Sancar, Galileo, Maria Montessori, Hezarfen Ahmed Çelebi, Oktay Sinanoğlu, Canan Dağdeviren ve Feryal Özel gibi bilim insanlarının çalışmaları incelenecek.

 

 

Projenin yürütücülüğünü Doç. Dr. Erdinç Öcal yaparken, uzman ekibinde Doç. Dr. Abdulhamit Karademir, Doç. Dr. Ayça Kartal ve Doç. Dr. Esin Kaya yer almaktadır. Projenin eğitmen kadrosu ise şu isimlerden oluşmaktadır: Prof. Dr. Sibel Açışlı Çelik, Doç. Dr. Demet Deniz Yılmaz, Doç. Dr. Oylum Çavdar, Dr. Öğr. Üyesi Tuba Uymaz, Öğr. Gör. Doğan Çelebi, Öğr. Gör. Zeyneb Türkoğlu, Tiyatro Sanatçısı Gamze Karababa, Tiyatro Sanatçısı Görkem Çetin, Tiyatro Sanatçısı Kadir Çöklü, Görsel Sanatlar Uzmanı Turan Vardar ve Müzik Öğretmeni Zeynep Vardar.

 

 

Kaynak: MAUN Bülten