KÜLTÜR VE SANAT Haber Girişi : 24 Nisan 2024 16:01

Muş valisi Çakır: Mirasınız yoksa yoğun bir çaba içerisine girmeniz lazım

Muş valisi Çakır: Mirasınız yoksa yoğun bir çaba içerisine girmeniz lazım
Muş'ta düzenlenen Turizm Haftası açılış töreninde turizmin önemi hakkında bilgilendirmeler yapılırken, çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

ALPARSLAN DİYARI- Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

 

 

 

 

Programa katılan Muş Valisi Avni Çakır, yaptığı konuşmada, fırsat buldukça doğaya çıktığını ve bundan büyük keyif aldığını söyledi. Vali Çakır, “Mirasınız yoksa yoğun bir çaba içerisine girmeniz lazım” dedi. 

 

 

 

Muş'un keşfedilmemiş çok güzel doğası var diyen vali Çakır, "Muş'un keşfedilmemiş çok güzel doğası var. Kendinizi doğanın ortasında bulacağınız bir yapısı var. Havası, suyu temiz. Özellikle yabancıya karşı gönlünü ve kucağını sonuna kadar açan kadirşinas, misafirperver bir halkımız var. Bölgemizden birçok uygarlık geçmiş. Günümüze ulaşan eserlerimiz maalesef biraz az. Bu anlamda bizim daha çok çalışmamız lazım. Bulunduğunuz şehirde bir Ayasofya Camisi varsa sizin çok fazla çaba göstermenize gerek yok. Tüm dünya zaten oraya ziyarete geliyor. Böyle bir mirasınız, çarpıcı doğanız yoksa yoğun bir çaba içerisine girmeniz lazım" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

“MALAZGİRT'TEKİ KAZI ÇALIŞMALAR DAHA DA HIZLANACAK”

 

 

Malazgirt Savaşı'nın önemine değinen Çakır, "Malazgirt ilçesinde 4 yıldır çok ciddi kazılar yürütülüyor. Savaşın geçtiği alanlar haritalanıyor, orada yeni bulgular ortaya çıkıyor. Malazgirt'teki çalışmaları Kazı Başkanlığı seviyesine getirerek daha da güçleneceğiz. Malazgirt'teki çalışmalar daha da hızlanacak. Bu da bir destinasyon merkezi olmamızı sağlayacak. Bu anlamda da Muş Alparslan Üniversitesi çok büyük rol üstleniyor" dedi.

 

 

 

 

 

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Şengül'ün de bir konuşma yaptığı programda, Muş'un tarihi mekanların yer aldığı slayt gösterisi izletildi.

 

 

 

 

Şarkıların seslendirilmesiyle son bulan programa, Vali Yardımcısı Cihat Abukan, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, İl Emniyet Müdürü Serkan Karaman ve kurum amirleri katıldı.

 

 

Hafta kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Muş Alparslan Üniversitesi iş birliğiyle 200 öğrencinin 3 gün boyunca kentteki tarihi mekanları ziyaret edeceği belirtildi.

 

 

“HABER: KADER AKÇİL”