EKONOMİ Düzenleme Tarihi : 11 Haziran 2024 02:00 Haber Girişi : 11 Haziran 2024 02:43

Muş ve Bitlis'in severek tükettiği Van meyvesine rakip çıktı: Kilosu 70 liradan satılıyor!

Muş ve Bitlis'in severek tükettiği Van meyvesine rakip çıktı: Kilosu 70 liradan satılıyor!
Kırklareli'nde tadıyla ünlü meşhur "Karahıdır kirazı"nda hasat başladı...

ALPARSLAN DİYARI- Kırklareli Karahıdır Mahallesi'nde yaklaşık 750 dönüm alanda kiraz üretimi yapılıyor. Güneşin doğumuyla tarlalara giden üreticiler hasat ettikleri kirazları kent merkezinde tezgahlarda kilogramı 70 ile 200 liradan satışa sunuyor.

 

VAN KİRAZINA RAKİP

 

Üretici Murat Kenan Gergi,  kiraz üretiminin çok zahmetli olduğunu söyledi. En kaliteli kirazı üretmek için çalıştıklarını anlatan Gergi, Karahıdır kirazının Lapseki, Van, Manisa ve Tekirdağ kirazından daha lezzetli olduğunu ileri sürdü.

 

 

Karahıdır kirazının lezzetinin çok ayrı olduğunu belirten Gergi, "Karahıdır kirazı yeşil bile olsa tatlı olur, sulu olur, ağızda patlar. Bizim en büyük özelliğimiz bu zaten. Bu işe özen gösterilmeli. Bu kirazın bizi yurt dışında temsil etmesi lazım. Bu yıl numuneler gönderdik yurt dışına. İnşallah yurt dışına ihracata başlayacağız. Bulgaristan, Romanya, Yunanistan gibi ülkelere." diye konuştu.

 

Üretici Emzade Gergi de ürettikleri kirazların çok lezzetli olduğunu aktardı.

 

 

Kirazın damaklarda hoş bir tat bıraktığını dile getiren Gergi, "Karahıdır kirazını yemeyen 'kiraz yedim' demesin." ifadesini kullandı.

 

KAYNAK: ANADOLU AJANSI