HASKÖY Haber Girişi : 29 Ocak 2024 13:38

Muşlu besicilerin zorlu kış şartlarıyla mücadelesi sürüyor

Muşlu besicilerin zorlu kış şartlarıyla mücadelesi sürüyor
Kış mevsiminin çetin geçtiği Muş’un yüksek kesimlerdeki köylerde yaşayan besiciler, hayvanlarına bakabilmek için yoğun mesai harcıyor.
Muşlu besicilerin zorlu kış şartlarıyla mücadelesi sürüyor

ALPARSLAN DİYARI- Dondurucu soğukların etkili olduğu Muş’un köylerinde etkili olan kar, hayatı olumsuz etkilerken Muş’un Hasköy ilçesine bağlı 1276 rakımlı Dağdibi köyünde küçükbaş yetiştiriciliği yapan Sabahattin Uslu ve eşi Necla Uslu tüm olumsuzluklara rağmen hayvanlarının bakımını ihmal etmiyor.

 

 

 

 

Muş'ta besicilik yapan vatandaşlar, kar üzerinde hayvanlarını beslemenin zorluklarıyla mücadele ediyor. Zorlu kış şartlarına rağmen, çiftçilerin en büyük destekçileri ise eşleri oluyor. Karla kaplı coğrafyada geçen bu zorlu kış mesaisi, çiftçi ailelerinin özveri çalışmaları ile sürdürülüyor.

 

 

 

 

 

Karla kaplı coğrafyada hayvanlarını besleme mücadelesi veren besici, eşiyle birlikte sabahın erken saatlerinde başladıkları mesaiye akşam saat 18.00’a kadar devam ediyorlar.  

 

 

 

 

 

Belirli saatlerde hayvanlarını kar üzerinde beslemek için çıkaran besiciler, dondurucu soğuk ve tipide sırtlarında ot taşıyarak tek geçim kaynakları olan hayvancılığı sürdürmeye çalışıyor. 

 

 

 

 

 

“ÜÇ AY BOYUNCA HAYVANLARIMIZI KAR ÜZERİNDE BESLEYECEĞİZ”

 

 

Zorlu kış şartlarında hayvanlarını kar üzerinde beslediğini söyleyen besicilerden Sabahatin Uslu, hayvanların bakımını yaparken en büyük destekçisinin ise eşinin olduğunu belirterek, “Kara kış başladı. Üç ay boyunca hayvanlarımızı kar üzerinde besleyeceğiz. Yaz aylarında tırpanlarla biçtiğimiz otları kış mevsiminde sırtımızda taşıyarak hayvanlarımıza veriyoruz. Eşimle birlikte sabah saatlerinde hayvanlarımızı besleme mesaisine birlikte başlıyoruz. Allah razı olsun akşama kadar beni yalnız bırakmayarak destek oluyor. Mart ayının sonuna kadar kış çilemiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.  

 

 

 

 

 

“EV İŞLERİNİ BİTİRDİKTEN SONRA EŞİME YARDIM EDİYORUM”

 

 

Sabah erken saatlerde ev işlerini bitirdikten sonra eşi ile hayvan beslemeye çıktığını söyleyen Necla Uslu ise, “Sabah erken saatlerde kalkıyorum ev işlerini bitirdikten sonra eşime yardım ediyorum. Hayvanlarımızın beslenmesini beraber yapıyoruz” dedi. 

 

 

“HABER: KADER AKÇİL”