MUŞ Haber Girişi : 21 Kasım 2023 11:43

Muşlu çiftçilerin dikkatine!  Son tarih 2 Ocak…

Muşlu çiftçilerin dikkatine! Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2002 yılında uygulamaya konulan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) 2024 başvuruları için son gün yaklaşıyor. Üreticiler, 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecekler

ALPARSLAN DİYARI- 1 Eylül'de başlayan 2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 2 Ocak'ta sona erecek. Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen tarımsal desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS başvurularını yapmaları gerekiyor.

 

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

 

Üreticiler ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerine giderek veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyor. e-Devlet Kapısı'nda başvuru imkanından, geçmiş yıllarda ÇKS'ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticiler yararlanabiliyor.

 

BAŞVURU DUYURUSU İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILDI

 

Muş İl Tarım Müdürlüğü başvuru süreci hakkında ayrıntıları paylaştı. Müdürlüğün resmi sayfalarından yapılan açıklamada;

 

"2023 üretim yılında ÇKS başvurusu olan; dosyadaki parsel bilgisi ve belgeleri değişmeyen üreticilerimiz yeni ürün bilgilerini girerek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını “E-Devlet Kapısı" üzerinden yapabilecektir.

 

İlk defa müracaat eden çiftçilerimiz;

 

Kira veya taahhütname (taahhütname belgesi her yıl yenilenecektir.) süresi biten, parsel ekleyip çıkarmak isteyen, hissedar değişikliği olan üreticilerimiz ÇKS'ye kayıtlı oldukları İl/İlçe Müdürlüklerimize bizzat müracaat ederek, başvurularını yapabilirler.

 

2023 yılı itibariyle dosya üzerindeki muhtar aza imzası kaldırılmış olup sadece dosyasında yeni kiralama belgesi veya taahhütname belgesi bulunan üreticilerimiz dosyalarını Muhtar ve Azaya imzalatacaktır.

 

ÇKS müracaatları ve dosya kabulü, sadece dosya sahibi veya vekalet verdiği kişi tarafından yapılabilecektir." denildi.

 

HABER MERKEZİ