MUŞ Haber Girişi : 17 Kasım 2023 17:10

Muşlular Gazze için yürüdü

Muş'ta İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için "Büyük Gazze Yürüyüşü" düzenledi. 

ALPARSLAN DİYARI- Mescidi Aksa Platformu tarafından düzenlenen İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için  "Büyük Gazze Yürüyüşü" ' Cuma namazının ardından belediye önünde bir araya gelen vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi.

 

 

 

Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunduğu programda vatandaşlar, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi'nin maskelerini yüzlerine taktı.

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi'nde görevli Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Şen, halka Arapça hitap eden Filistinli Alimler Birliği Başkanı Nevaf Tekruri'nin konuşmasını Türkçe tercüme etti.

 

 

 

 

"ASHABIN YOLUNDA İLERLEMEK İÇİN BU SAVAŞI BAŞLATTILAR"

 

Mescidi Aksa tufanını yaşadıklarını söyleyen Tekruri,  "Kudüs'te şahitlik ediyor ki sizler Selahattin Eyyubi'nin yanındasınız. Sadece Allah için gücümüzü bir araya getirip birlik olmalıyız. Mescidi Aksa ümmetin cihadıdır. Tufanı Aksa ümmetin davasıdır, sadece Filistin'in değil sizin de davanızdır. İşte bu Mescidi Aksa tufanını başlatan yiğitlerimiz, Peygamber efendimizin izinde yürüyorlar. Ashabın yolunda ilerlemek için bu savaşı başlattılar. Bu savaşı mücahitler başlatmadı, ülkemizi işgal edenler başlattı. Osmanlı Devleti Filistin'den çekildikten sonra bu savaş 1940'lı yıllarda başladı, şimdi başlamadı. Savaşı başlatanlar her gün Mescidi Aksa'ya hakaret edenlerdir. Her gün bu aşağılık Siyonistler pis ayakkabılarıyla mescidimize gidiyorlar, mescidimize hakaret ediyorlar."

 

 

 

 

"ŞEFERİMİZE KASTEDİYORLAR"

 

"Mescidi Aksa bu ümmetin en önemli mescitlerinden bir olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Bunlar Şeferimize kastediyorlar. Muş halkı, düşünün ki Siyonist askerler, kız kardeşlerimiz, annelerimiz Mescidi Aksa'dan yerlere yatırıyor saçlarından çekiyor, onların namusuna el uzatıyor. Ne yapsın bu mücahitler, sussunlar mı? Her gün Yahudiler kamp ve evlere saldırıyor. Oraları Müslümanların başına yıkıyorlar. Çocuklarımızı kadınlarımızı ve yaşlılarımız katlediyorlar. Yakında sizlerde bu cihada daim olacaksınız. Bu ümmetin her bir ferdi layık olduğu gibi mescide sahip çıkacak. Düşmanın deliler gibi saldırması aldığı yaradan dolayıdır."

 

 

 

Konuşmanın ardından ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun fotoğrafının yapıştırıldığı maket yakıldı.

 

 

 

Daha sonra belediye önündeki vatandaşlar, İstasyon Caddesi'nden İmamı Şafi Camisi'ne kadar yürüyerek, İsrail'i protesto etti.

 

 

 

Dev Filistin bayrağının açıldığı yürüyüşe, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

HABER: KADER AKÇİL