KÜLTÜR VE SANAT Düzenleme Tarihi : 21 Nisan 2024 07:00 Haber Girişi : 21 Nisan 2024 03:17

Ters laleler Muş’ta doğayı süsledi

Ters laleler Muş’ta doğayı süsledi
Muş’ta ilkbahar mevsimiyle birlikte sarp dağlarda açmaya başlayan ve doğal olarak yetişen, ters laleler, doğayı süslüyor.
Ters laleler Muş’ta doğayı süsledi

ALPARSLAN DİYARI- Muş’ta doğal olarak yetişen, halk arasında "ağlayan gelin" veya "hüzün çiçeği" olarak bilinen ters laleler, doğayı süslüyor. Fotoğraf tutkunları ve vatandaşlar, doğal ortamda yetişen ve yaklaşık 3 hafta ömrü bulunan ters laleleri fotoğrafladı.

 

 

 

 

Muş’ta doğa tutkunu fotoğrafçılar, ilkbahar mevsimiyle birlikte sarp dağlarda açmaya başlayan ve “ağlayan gelin” olarak bilinen ters laleleri fotoğraflamak için bin 800 rakımlı dağa tırmandı.

 

 

 

 


Kentte bin 800 rakımlı dağlarda doğal olarak yetişen ters laleler karların erimesi ve havaların ısınmasıyla gün yüzüne çıkmaya başladı.

 

 

 

 

 


Kartpostallık görüntüler oluşturan ters laleler, kuş cıvıltılarıyla birlikte insan ruhunu dinlendiriyor. Zengin florası ve endemik türleriyle dikkat çeken Muş’ta, yaklaşık 20 gün ömrü bulunan ters laleler, bugünlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

 

 

 

 


Laleleri görmek için yaklaşık 1 kilometrelik patika yolu tırmanarak bölgeye ulaşan fotoğrafçılar, eşsiz manzarayı fotoğrafladı.

 

 

 

 

 

 


Birbirinden güzel kareler yakalamak için fotoğraf çeken doğa tutkunları, günün stresini lalelerin arasında attı.

 

 

 

 

 

“TERS LALELERİ GÖRMEK İÇİN YAKLAŞIK 1 SAAT DAĞ TIRMANDIK”

 

 

Bölgede bulunan endemik ters laleleri görmek için yüksek rakımlı dağa çıktıklarını anlatan fotoğrafçı Muzaffer Göç, “Çünkü çok kısa ömürleri var. 15-20 günlük ömrü olan bu ters laleleri görmek için yaklaşık 1 saat dağı tırmanarak buraya ulaştık. Buna değdi çünkü çok güzel bir görüntü var. Çok güzel fotoğraflar aldık. Keşke kısa ömürlü olmasalardı. Lalelerimiz çok hassaslar. Buraya gelip laleleri fotoğraflamak isteyen insanlarımızdan ricamız koparmayalım, doğamızı bozmayalım” dedi.

 

 

"HABER: KADER AKÇİL"