YAŞAM Haber Girişi : 01 Şubat 2024 11:13

Uzmanlar uyardı! Şap virüsü nasıl belli olur?

Uzmanlar uyardı! Şap virüsü nasıl belli olur?
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, şap hastalığına dair önemli bilgiler veren Uzmanlar, çiftlik hayvanlarında görülen bu hastalığın özellikle genç sığırlarda ölüm oranlarında artışa neden olduğunu belirttiler.

ALPARSLAN DİYARI-Uzmanlar, "Sat 2" tipi şap virüsünün sınır bölgelerinden ülkemize geçerek artık ülkemizde de görüldüğünü açıkladılar.

 

Hastalığın sadece çiftlik hayvanlarını değil, aynı zamanda halk sağlığını da etkileyebildiğini vurgulayan Uzmanlar, miyokardit gibi ciddi komplikasyonlarla karşılaşabileceğimize dikkat çektiler.

 

Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık, yüksek ateş ve ağız lezyonları bulunduğunu ifade eden Uzmanlar, bu lezyonların zamanla ülser şeklini aldığını ve hastalık sürecinin iki haftaya kadar yayılabileceğini belirttiler.

 

 

Uzmanlar, hastalığın tedavi edilebilir olduğunu ancak bulaşıcı ve zoonoz (hayvanlardan insanlara bulaşabilen) özelliklere sahip olduğunu söyledi. "Her ne kadar insandan hayvana geçebilme özelliği olsa da bir koronavirüs ya da kuduz gibi olmasa da belli başlı belirtileri insanlarda oluşturabiliyor" diyen Başbuğ, hastalığın yayılmasını önlemek adına karantina sürelerine uyulması gerektiğini vurguladılar.

 

Uzmanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yıllık periyotlar içinde aşılama programları uyguladığını belirterek, özellikle yeni hayvan alacak çiftçilere karantina sürelerine riayet etmeleri çağrısında bulundular. Ayrıca, hastalık belirtileri görüldüğünde tarım il müdürlükleri ve veteriner hekimlere haber verilmesinin önemine dikkat çektiler.

 

"Hastalığın bu şekilde yayılmasına ve en az kayıpla atlatılmasına özen gösterelim" diyen Uzmanlar, konuşmalarını noktaladılar.

 

"HABER MERKEZİ"