MAGAZİN Haber Girişi : 11 Haziran 2024 16:36

Yeşilçam’ın Usta Oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın Usta Oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti
Türk sinemasına damga vuran isimlerden Murat Soydan, 83 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi kızı Mehveş Soydan duyurdu. Soydan, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

 

ALPARSLAN DİYARI- Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, hayatını kaybetti. Sayısız projede yer alan usta ismin ölüm haberini kızı Mehveş Soydan verdi. Sosyal medya hesabından acı haberi veren Soydan, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

MURAT SOYDAN KİMDİR?

 

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940’ta sabasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı. Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

HABER MERKEZİ