MUŞ Haber Girişi : 02 Mayıs 2024 08:00

Yüzyılın hasreti Muş’ta son buldu! 

Yüzyılın hasreti Muş’ta son buldu! 
Bölgenin en büyük aşiretlerinden olan Hasenan Aşireti, Muş Dernek Başkanı Mehmetşah Alçın ev sahipliğinde Muş’ta buluştu. 

ALPARSLAN DİYARI- Muş’a 80 binden fazla mensubu bulunan ve bölgenin en büyük aşiretlerinden biri olan Hasenan Aşireti mensupları, Muş’ta bir düğün salonunda bir araya gelerek kaynaştı. 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin birçok ilinden aşiret mensuplarının katılım gösterdiği toplantıda Hasenan Aşireti Federasyonu dernek başkanları ve üyeleri yoğun katılım gösterdi. 

 

 

 


Veysi Dede’nin program sunuculuğunu yaptığı yemekte Türkiye ve Irak’tan gelen dernek başkanları birer konuşma yaptı. 

 

 

 

 

“HESENANLILAR HER ZAMAN VAR OLACAKTIR”

 

 

Programda konuşan Hasenan Derneği Muş Başkanı Mehmetşah Alçın, “Atayurt’umuz Muş’ta sizi konuk etmekten büyük onur ve gurur duyuyoruz. Saygıdeğer büyüklerim, sevgili kardeşlerim, bu toplantımızın birlik ve beraberliğimize vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Hasenanlılar dün vardı, bugün vardı, yarın da var olacaktır. Atalarımızın bıraktığı miras, damarlarımızdaki asil kan bizim için en büyük umuttur. Bize bu şerefi verdiğiniz için, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Programda emeği olan başta Mümtaz Şancı, Mehmet Sönmez, İlhan Karabalık, Aziz Ağaoğlu ve herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

 

“BİZ ECDADIMIZLA, GEÇMİŞİMİZ İLE GURUR DUYUYORUZ”

 

 

Hasenan Aşireti Federasyonu Başkanı Enver Ergin, “Öncelikle; böylesi büyük bir aşiretin böylesi büyük bir ailenin tarih süresince yaşadığı her coğrafyada aile bağlarını, örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini asla unutmayan, ülkesinin birlik ve beraberliği için ve akrabalarının refahı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ecdadımız geçmişimizi ve büyüklerimizi huzurlarınızda rahmetle, minnetle saygıyla hürmetle anıyorum. Biz ecdadımızla, geçmişimiz ile gurur duyuyoruz. Bugün bu salonda toplanan bu şerefli ailenin çok kıymetli evlatları olarak biliyorum ki her biriniz Hasenan  aşiretinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorsunuz. Sevgili akrabalarım inanın ben de sizinle gurur duyuyorum.” diye konuştu. 

 

 

 

 

 

“TÜRKİYE'YE ÇOK BÜYÜK BİR AİLE OLDUĞUMUZU, ÇOK BÜYÜK BİR AŞİRET OLDUĞUMUZU GÖSTERECEĞİZ”

 

 

Hasenan Aşireti Federasyonu başkanı Enver Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü: 

 

“Türkiye'nin en büyük aşireti olarak böylesi büyük bir aileye yakışan bir şey vardır, bir olmak, birlik olmak, barış içinde kardeşçe yaşamaktır. Kimsenin bizim birliğimize beraberliğimize gölge düşürmesine müsaade etmeyeceğiz.
Biz büyük bir aileyiz, kardeş kardeşe kırılamaz kesemez. Ondan dolayı mevcut derneklerimizin dışında örgütlenmek, farklı alanlarda mücadele etmek bize yakışmaz. Hepimizin saygı çerçevesinde birbirimize kenetlenmek ve bu aşireti daha da ileriye götürmek, daha da büyütmek gibi bir görevimiz var.
Ben sizin federasyon genel başkanınız Enver Ergin olarak her kim kimi kırmışsa ben onun adına hakkımı helal etmiyorum. Bugün ana yurdumuzda, baba ocağımızda, herkes kucaklaşacak, herkes helalleşecek ve bütün Türkiye'ye çok büyük bir aile olduğumuzu, çok büyük bir aşiret olduğumuzu göstereceğiz.”

 

 

 

 

 

TÜRKİYE’NİN BİRÇOK İLİNDEN AŞİRET MENSUPLARI KATILDI

 

 

Toplantıya, Hasenan Aşireti Onursal Genel Başkanı Şeyhmus Altındağ, Federasyon Genel Başkanı Enver Ergin, Ankara Temsilcisi Mukaddes Köseoğlu, Şırnak Dernek Başkanı Rıdvan Çevrim, İstanbul Dernek Başkanı İrfan Kaya, İstanbul Avrupa Yakası Dernek Başkanı Halil Barışer, Bursa Dernek Başkanı Kerem Şah Toksun, Mersin Dernek Başkanı Mehmet Refik Acar, Diyarbakır Dernek Başkanı Aziz Alaoğlu, Kızıltepe Dernek Başkanı Vahap Ertaş, Van Dernek Başkanı Bilal Temel, Erzurum Dernek Başkanı Yavuz Bulut, Erciş Dernek Başkanı Bahattin Bedir, Aydın Dernek Başkanı Mehmet Aydın, Viranşehir Dernek Başkanı Mustafa Ekinci ve yüzlerce aşiret üyesi katıldı.

 

 

"HABER: EMRULLAH ÖZBEY"